Domen ".rs" sredinom 2007.
Novi Internet domen za Srbiju biće u primeni najranije sredinom 2007, a ICANN najavljuje moguće korišćenje drugih pisama pored latinice. Postoji mogućnost da se domeni "co.yu", "org.yu" i slični zadrže kao "co.rs" i "org.rs" i budu rezervisani isključivo za građane Srbije, izjavio je Slobodan Marković, član Upravnog odbora Registra nacionalnog Internet domena Srbije - RNIDS. Marković je kazao da je RNIDS 27. marta podneo zahtev ICANN-u, međunarodnoj organizaciji koja se bavi dodelom Internet domena, za dodelu ".rs" domena i zahtev za prenos nadležnosti za ".yu" domen, kao i da će ta dva procesa trajati narednih meseci. Početak registracije ".rs" domena zavisi i od RNIDS, koji u međuvremenu mora da propiše proceduru za rešavanje sporova oko domena i instalira opremu.
RNIDS mora doneti pravila o proceduri koju će morati da prođu trenutni vlasnici ".yu" domena i ukazati im na prednosti koje će oni imati prilikom registracije ".rs" domena, kao i o dužini perioda od početka registracije ".rs" domena do isteka roka te prednosti, objasnio je on.
„RNIDS treba da potpiše ugovore sa ovlašćenim registrima, koji će domene prodavati krajnjim korisnicima”, kazao je Marković.
Od 1994. godine nije postojala procedura za brisanje domena, već samo za njihovu registraciju i promene, podsetio je Marković i naveo da je u Srbiji trenutno registrovano nešto više od 33.000 domena, od čega je u najboljem slučaju tek trećina aktivna.
Uz napomenu da se procedura gašenja domena na Internetu ne dešava često i ne postoji jasna politika postupanja u takvim slučajevima, Marković je podsetio da ovo nije prvi put da Srbija menja najviši nivo svojih Internet domena.
Marković je preneo da je na jednom od tri godišnja sastanka ICANN-a, koji su održani prošle nedelje u Lisabonu, jedna od vrućih tema bilo otvaranje mogućnosti da Internet domeni mogu da se pišu na svim svetskim pismima i jezicima.
Prema njegovoj oceni, tehnički je sve spremno, tako da bi to moglo odmah da se primeni, ali postoje problemi političke prirode.
Tako bi, recimo, domen mogao da bude ćirilicom napisan „.србија”, ali je otvoreno pitanje ko će da određuje te nazive, jer to verovatno više neće raditi Međunarodna organizacija za standardizaciju, nego će svaka država sama odlučiti kako će se zvati na Internetu.
Srbija će verovatno morati da predloži nekoliko tih naziva, kao što su „.срб” i „.србија”, i tada će izneti i predlog na latinici i jezicima manjina, rekao je Marković. (Tanjug)