Bez cenzure
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bez cenzure

Forum za slobodu reči
 
PrijemPrijem  PortalliPortalli  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  Pristupi  

 

 Kako se u Hrvatskoj bira ravnatelj HTV-a?

Ići dole 
AutorPoruka
Gost
Gost




Kako se u Hrvatskoj bira ravnatelj HTV-a? Empty
PočaljiNaslov: Kako se u Hrvatskoj bira ravnatelj HTV-a?   Kako se u Hrvatskoj bira ravnatelj HTV-a? EmptyPet 30 Mar 2007, 17:30

Iako ne volilm baš duge tekstove, ovo je apsolutno super....umjesto big brothera treba ovo pustit, sigurno negdje ima snimka:

DEGUTANTNIM optužbama, najprizemnijim vrijeđanjem, mini "sudskim postupkom", demonstrativnim odlascima i na jedvite jade izabranim v.d.-om ravnatelja HRT-a okončana je sjednica Programskog vijeća Kuće.

Ionako napetu atmosferu, u znaku fizičkog obračuna Danka Bljajića i Jadranke Kolarević koji se dogodio nakon neuspjelog pokušaja izbora novog ravnatelja u ponedjeljak, dodatno je naelektriziralo tumačenje Ministarstva kulture, koje je jučer u večernjim satima ad hoc odlučilo da je za izbor v.d.-a dovoljna i natpolovična većina (šest glasova članova Vijeća), za razliku prethodnog pravila po kojem je potrebna 2/3 većina. Zato ne iznenađuje da je za potrebe smirivanja ratobornih vijećnika bila angažirana i zaštitarska služba.

"Situacija u ovom tijelu je najmanje normalna!"

Sindikalist i član Vijeća Hašim Bahtijari je ovim riječima najbolje opisao štimung koji je vladao u dvorani na Prisavlju gdje se sastanak održavao pred rekordnim brojem novinara, a čak su i ekipe konkurentskih TV kuća poslale svoje ekipe da poprate show. Kad se samo sjetimo kako su pojedini visoko pozicionirani dužnosnici HTV-a s podsmijehom komentirali forsiranje reality showa na konkurentskim televizijama, a sami su, nakon debakla "Survivora", uprizorili jedinstveni spektakl sa stvarnim likovima, nevjerojatno zanimljiviji od "Big Brothera", svojevrsni Anonimity death match, da se poslužimo parafrazom imena poznatog skeča sa MTV-a i velika je šteta što pretplatnici (ispravka, pristojbenici) ne mogu vidjeti scene kojima smo danas svjedočili.

Darinka Janjanin je nastupom nadoknadila izbivanje sa prošlog termina, a odmah je na početku izrekla ozbiljnu optužbu: "Novo tumačenje o većini potrebnoj za izbor koje smo dobili pokazuje da se Vlada boji kako njihov favorit Sutlić neće dobiti potreban broj glasova, pa je prag smanjen na šest glasova"

Suzana Jašić se ispričala članovima Vijeća zbog izrečenih tvrdnji da su bili izloženi političkim pritiscima. Zamjerila je predsjedniku Vijeća što je forsirao Sutlićev izbor, a pridružila se osudi Danka Bljajića, koji je izudarao Jadranku Kolarević: "Kao žena, vijećnica i predstavnica nevladinih udruga žalim što je oboje članova Vijeća pribjeglo sili, ali najmanje što Bljajić može napravit kao muškarac je ispričati se."

Bljajić: Nikada nisam bio izložen takvom izljevu agresije

"Ispričavam se gospođi Kolarević na pretjeranoj reakciji, jer nikad nisam bio izložen toliko izljevu agresije, pogotovo od strane starije gospođe. Razmišljao sam o podnošenju ostavke iz moralnih razloga, ali su me članovi civilnih udruga, koji su me izabrali, jednoglasno podržali. Političkih pritisaka na članove Vijeća ima i bilo ih je, ali je teško razgraničiti lobiranje, pritisak i prijateljsko uvjeravanje", u jednom dahu je izjavio Bljajić.

"Ministarstvo kulture je povuklo potez očajnika, jer je zadnji dan, na ponovljeni zahtjev predsjednika Vijeća promijenilo odredbu o broju glasova potrebnih za većinu."

"Bljajiću, žao mi je što sam predsjednik Vijeća u kojem se vi nalazite"

Predsjednik Vijeća Ljevak je izrazio zgražanje što je Bljajić pred kamerama nakon tučnjave pokazivao "ruku sa ogrebotinama koje je dobio od svoje mace", kako bi dokazao povrede koje mu je nanijela Kolarević. "Vaša ambicija koja nema pokrića je izašla van svih granica", poručio je nadobudnom ginekologu.

Doktor Juraj Njavro se također obrušio na kolegu: "Ja sam konsterniran Bljajićevim postupkom. S tim treba upoznati Hrvatski liječnički zbor. Gdje su reakcije ženskih udruga i KBC Zagreb?"

Anja Šovagović: "Bljajić je meni i Njavri rekao: Pa nećete valjda glasati za Sutlića, on je Srbin!"

Nakon što je Anja Šovagović izrekla ovu rečenicu, istinitost koje je potvrdio i Juraj Njavro, Hašim Bahtijari, koji se činio najizmučenijim od svih Vijećnika je demonstrativno napustio sjednicu, a pridružila mu se i Suzana Jašić.

Bljajić se tako nakon optužbi za nasilništvo, suočio i sa onima za nacizam, pa je pokušao smanjiti štetu, pozivajući se na tajnoviti dopis i svoje "miješano porijeklo": "U trenutku glasovanja je Njavri stigao dopis s naputkom za koga treba glasovati kojeg je on sakrio, na što sam mu rekao kako je dobro da nacionalisti kakav je on glasaju za Srbina. Kada su krenuli napadi na mene da sam četnik zbog mog miješanog porijekla, Vijeće nije stalo iza mene", podsjetio je osramoćeni Bljajić.

Jadranka Kolarević: Bljajić me izudarao dvostruko duljim nogama i rukama

"Grubi fizički napad na mene je počeo verbalno, a nastavio se nogama i šakama. Danas sam tu pod sedativima za smirenje i protiv bolova, a poslije sastanka idem kod neurologa jer mi se hematom širi.", iznijela je svoj zdravstveni bilten napadnuta Vijećnica. "Dok sam bila na hitnoj on je davao izjave kako je izbatinan. Napadač je sebe prikazao kao žrtvu, a mene kao agresora."

"Ovdje je već previše pacijenata, skupa sa mnom!"

Želimir Mesarić je u nevjerici izrekao još jednu koja pogađa "u sridu", nakon što je Jadranka Kolarević optužila i Mislava Bagu da potiče nasilje nad ženama, jer je u "Otvorenom" voditelj spominjao "štiklu koje nije bilo", a nije je telefonski zvao u emisiju, iako je to obećao.

"Napad bjesnila mladog doktora": Rekonstrukcija

Dotad neuobičajeno tiha Nada Gačešić Livaković nakon toga je pričom iz prve ruke ponudila svjedočanstvo o nemilom događaju, koji je završio fizičkim obračunom: "Bljajić je rekao kako je Sanader lobirao kod Njavre, Anje Šovagović, Mesarića, Kolarević i mene i instruirao za koga trebamo glasati. Na to mu se Jadranka Kolarević unijela u lice i rekla: Prestani nas optuživati!."

"Tada ju je Bljajić odgurno i zatim sve nas koji smo ih krenuli razdvajati. Branili smo Kolarevićku, a on ju je udarao nogama, rukama i šakama. Ja sam zapomagala. Zovite pomoć! Nakon što ju je prestao udarati, Bljajić me molio da ne dajem nikakve izjave za medije", nakon čega se počela obraćati i samom Bljajiću: "Meni se cijeli zglob crveni od tvojih udaraca, a ti si se Danko žalio da te boli ruka. Pa naravno da te boli, kad si nas udarao šakama. Policija je samo protiv tebe podnijela prijavu"

"Rekla sam ti: Danko, ne radi to! Mediji će te se vrlo brzo odreći kad im ne budeš potreban", prisjetila se glumica svojih riječi kada je "ranjenog" doktora pronašla kako u uredu zove novinare obavještavajući ih o napadu na njega.

Predsjednik Vijeća Ljevak, koji je prisustvovao obračunu, je potvrdio da je "iskaz" vijećnice Gačešić-Livaković točan.

Zahtjev za Bljajićevim razrješenjem

Kolarević je zatražila da se glasuje o zahtjevu za Bljajićevim razrješenjem jer je to moguće ako "član svojim djelovanjem postupa protivno zakonu i etičkom kodeksu HRT-a". Glasovanjem se šest članova Vijeća izjasnilo za prijedlog kojim se od Sabora traži razrješenje mladog Vijećnika zbog navodnog nasilja.

Kolika je većina potrebna?

Zakon o HRT-u ne propisuje kojom se većinom glasova članova Programskog vijeća bira v.d. ravnatelja, (za "ravnatelja" su potrebni glasovi 2/3 članova, dakle osam glasova), a mišljenje odjela pravnih poslova Kuće je da je dovoljna natpolovična većina. Svjesni manjkavosti zakona, sa HRT- a su od sudaca Vrhovnog suda zatražili mišljenje.

Nakon ovog tumačenja, sjednicu su demonstrativno napustili Bljajić i Janjanin, a na hodniku su izjavili: "Smatramo da je prekršen zakon o HRT-u i da je Vlada promjenom odredbe o broju glasova izvršila pritisak. Ova odluka, donesena sinoć, je prekršila svaku mjeru"

Buntovni duet se ipak ponovno, na druga vrata, vratio u dvoranu, kada je već i bez njihove pomoći izabran Sutlić. Tada su se pred okupljenima ukazali samo kako bi poručili da zbog "farse u radu Vijeća, promjene broja glasova potrebnih za izbor sa osam na šest i političkog lobiranja" daju ostavke na članstvo u Vijeću.
Nazad na vrh Ići dole
Lauda
Prijatelj foruma
Lauda


Broj poruka : 10774
Datum upisa : 03.11.2006

Kako se u Hrvatskoj bira ravnatelj HTV-a? Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako se u Hrvatskoj bira ravnatelj HTV-a?   Kako se u Hrvatskoj bira ravnatelj HTV-a? EmptySub 31 Mar 2007, 09:55

Laughing Laughing Laughing 56 56 56
evo kako to isto prenosi RTS:

Skandal oko izbora Srbina za direktora HRT-a
stana - 30. mart 2007.

Programsko veće Hrvatske radio-televizije izabralo je Vanju Sutlića za vršioca dužnosti direktora HRT-a i istovremeno zatražilo od parlamenta da razreši člana tog veća Danka Bljajića zbog incidenta u kome se posle neuspelog izbora novog direktora, održanog u ponedeljak, fizički obračunavao s jednom članicom veća. Za razrešenje je glasalo šest od osam prisutnih članova, jer su tokom današnje rasprave, uoči glasanja, dva člana veća, Hašim Bahtijari i Suzana Jašić, demonstrativno napustila sednicu kada su saznali da je Bljajić, pre glasanja u ponedeljak, rekao ostalima: „Nećete valjda glasati za Vanju Sutlića, on je Srbin”. Sutlić je izabran na jednoglasni predlog pet članova uprave HRT-a. Skandal je počeo još tokom neuspelog glasanja za izbor novog direktora u ponedeljak, kada je Bljajić, koji je bio protiv izbora Sutlića, fizički nasrnuo na članicu veća Jadranku Kolarević, zaradivši posle toga prekršajnu prijavu, pri čemu mu nije pomogla tvrdnja da je ona napala njega i mlatila ga cipelom, a da se on branio.
Izbor direktora u ponedeljak je poništen jer ni nakon četiri kruga glasanja članovi veća nisu uspeli da izaberu direktora, zato što niko od kandidata nije dobio podršku osam od 11 članova veća.

Najbliži tome bio je sa sedam glasova Sutlić, koji je bio pomoćnik Mirka Galića, kome 31. marta ističe mandat i koji se već sprema za ambasadorsko mesto.

Vršilac dužnosti direktora biće na čelu kuće dok se ne sprovede novi konkurs za direktora HRT-a. (RTS)

Izvor: Serbiancafe
Nazad na vrh Ići dole
https://bezcenzure.forumsr.net
Gost
Gost




Kako se u Hrvatskoj bira ravnatelj HTV-a? Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako se u Hrvatskoj bira ravnatelj HTV-a?   Kako se u Hrvatskoj bira ravnatelj HTV-a? EmptySub 31 Mar 2007, 23:05

Predstojnik Klinike za ženske bolesti i porode u Petrovoj prof. dr. Ivan Kuvačić privremeno je suspendirao dr. Danka Bljajića s posla

Dr. Bljajić, donedavni dopredsjednik Vijeća HRT-a i specijalizant ginekologije, više ne može dežurati u bolnici dok mjerodavni državni organi ne riješe slučaj fizičkog obračuna tog liječnika s, također članicom Vijeća, Jadrankom Kolarević.

I Bljajićeva specijalizacija mogla bi biti na neko vrijeme zaustavljena. Kako je specijalizant Medicinskog fakulteta, dekanica prof. Nada Čikeš sljedeći tjedan mora odlučiti može li Bljajić redovito nastaviti edukaciju ili će mu odrediti mjeru privremenog mirovanja, piše Večernji list.

Blajić je specijalizaciju odrađivao u KB Merkur te na Rebru, gdje je dolazio u verbalne sukobe sa starijim kolegama.



Laughing Laughing Laughing
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost




Kako se u Hrvatskoj bira ravnatelj HTV-a? Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako se u Hrvatskoj bira ravnatelj HTV-a?   Kako se u Hrvatskoj bira ravnatelj HTV-a? EmptySub 31 Mar 2007, 23:06

I tak više u Hrvatskoj bobu ne smiješ reći bob, a Srbinu da je Srbin.... 61
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost




Kako se u Hrvatskoj bira ravnatelj HTV-a? Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako se u Hrvatskoj bira ravnatelj HTV-a?   Kako se u Hrvatskoj bira ravnatelj HTV-a? EmptyPon 02 Apr 2007, 10:31

Nakladnik i predsjednik Programskog vijeća HRT-a, Ljevak, čovjek je s izravnim interesom da na mjestu ravnatelja HRT-a ima prijateljski raspoloženog čovjeka. Zato je njegov zatadak: izabrati Vanju Sutlića za nasljednika Mirka Galića. Istina, ima tu još deset članova Vijeća, ali sve je već sređeno, Vanja mora proći.

Ina iz Kapelskih kresova

Jedna od članica Vijeća je Ina iz Kapelskih kresova, junakinja svih gledanijih serija Hrvatske televizije u zadnjih nekoliko godina. HTV-ovi kuloari kažu da vrlo glasno lobira da sve serije budu prihvaćene uz uvjet da u njima pokaže nevjerojatno slab glumački talent. U suprotnom prijeti da će politički zaustaviti projekt, viče na sjednicama.

Dečki tipa Huljića računaju da ju je bolje uzeti u neku epizodnu ulogu koja će po mogućnosti brzo "umrijeti", nego ne zaraditi desetke milijuna kuna. To ide tako daleko da prolazi i serija "Luda kuća" koju producira tvrtka supruga Inine, tj. Nadine nećakinje. Serija je kronično negledana, ali to i nije važno.

Pepeljuga uzvraća udarac

Dakle, novinari su se okupili, sjednica može početi. Visoki dužnosnik SDP-a tvrdi mi dva tjedna prije da na prvoj sjednici niti jedan kandidat neće dobiti dovoljan broj glasova. I gle čuda, to se dogodilo. Vanji nedostaje jedan glas.

Bljajić ne želi glasovati za Srbina. Potpredsjednica društva "Potrošač", koje je već godina samo sebi svrhom, ulazi u fizički sukob, Bljajić se strašno blamira, udara Jadranku koja se pokušala obraniti cipelicom, ko Pepeljuga. Pomislih, visoki je dužnosnik pogriješio jer mi je nekoliko dana prije izbora tvrdio da Sutlić mora proći. Ali, nije, prelazi se na plan B.

Večer prije sjednice na kojoj se bira v.d., Ministarstvo kulture tvrdi kako za privremenog ravnatelja ne mora više glasovati osam, nego samo šest vijećnika. Sve je bilo jasno, Vanja prolazi. Marija Nemčić je iznimno nervozna, Sutlić nije njezin čovjek.

Ljevak, kad mu je glumica i ne baš uspješna književnica Anja Šovagović tužila da joj je Bljajić rekao kako je Sutlić Srbin, ne želi više niti gledati Bljajića na sjednici. Traži opoziv vijećnika, ali Bljajić sam ustaje, slijedi ga stanovita Darinka. Ali to više nije važno, šest je ruku u zraku, Vanja može slaviti.

U međuvremenu mladi Bljajić i Darinka traže mamu, ulaze u lift i velikom brzinom ulaze u ured Marije Nemčić.

"Festina lente" na HRT-u

Da rezimiramo, članovi programskog vijeća HRT-a dobri su si s direktoricom programa. Za pet minuta izlaze i odlaze na jednu stranu. Minutu nakon njih, sama Marija ljuta odlazi iz zgrade.

HRT-om su se, naime, uoči izbora pronijela dva trača. Prema jednom, Nemčićka odlazi raditi u najveću turističku tvrtku u zemlji. Prema drugom, plan je da nitko od kandidata ne dobije većinu, što se prvotno i dogodilo. Izabrao bi se v.d. , nitko od kandidata ne bi se više mogao kandidirati, a v.d. prema nepisanom pravilu ne može se kandidirati za ravnatelja i put bi bio otvoren.

Vanja može odahnuti

Od ponedjeljka dosadašnji pomoćnik ravnatelja, Vanja, ulazi u Galićev ured. Svi niže rangirani sada će očekivati njegove odluke i kadrovska rješenja. A gledatelji koji plaćaju pretplatu i ako to ne učine, riskiraju ovrhu? A, da, gledatelji, ma tko njih pita. Pa u izvješću Saboru Državna je revizija, tvrdi izvor iz HDZ-a, utvrdila da je dosadašnje vodstvo poslove za čak 400 milijuna kuna dodijelilo bez javnog natječaja i nikome ništa.

Veliki srebrno-zlatni džip klizi prema izlazu iz dvorišta. Posao je obavljen. Zasad.
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Kako se u Hrvatskoj bira ravnatelj HTV-a? Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako se u Hrvatskoj bira ravnatelj HTV-a?   Kako se u Hrvatskoj bira ravnatelj HTV-a? Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Kako se u Hrvatskoj bira ravnatelj HTV-a?
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» kako se radujem
» Kako podeliti Bosnu

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Bez cenzure :: ...DRUŠTVO... :: Aktuelno-
Skoči na: