Bez cenzure
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bez cenzure

Forum za slobodu reči
 
PrijemPrijem  PortalliPortalli  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  Pristupi  

 

 SRBIJA U NATO OBRUČU .... ?!

Ići dole 
AutorPoruka
oko
Administrator
Administrator



Broj poruka : 200
Datum upisa : 28.02.2009

SRBIJA U NATO OBRUČU .... ?! Empty
PočaljiNaslov: SRBIJA U NATO OBRUČU .... ?!   SRBIJA U NATO OBRUČU .... ?! EmptyPet 10 Apr 2009, 05:09

Vojna neutralnost Srbije neodrživa: SRBIJA U NATO OBRUČU ?

Posle ulaska Hrvatske i Albanije u NATO, neutralna pozicija Srbije postala neodrživa na duži rok, sve zemlje pre ulaska u EU morale u NATO...!


Ulaskom Hrvatske i Albanije u NATO ugrožena je bezbednost Srbije i doveden je u pitanje nastavak naših evropskih integracija! Srbija, tvrde stručnjaci, nikako neće biti izuzetak od pravila da je članstvo u NATO nepisani preduslov za ulazak u EU, tako da je vojna neutralnost Srbije dugoročno neodrživa.

Konkretno, ulazak Albanije u NATO jeste veliki problem za Srbiju jer Tirana sada može da stavi veto na prijem Srbije u Alijansu uslovljavajući nas priznavanjem Kosova! Albanci tako mogu potpuno da zaustave naš put u EU, tvrde vojni analitičari i bivši generali.

„Crna rupa" ....!

Predsednik Atlantskog saveza Srbije Vladan Živulović tvrdi da neutralna Srbija postaje vojna „crna rupa" Balkana nakon što su Albanija i Hrvatska pristupile NATO-u i pošto su Makedonija, BiH i Crna Gora „na pragu" Alijanse.

- Albanija nas je preduhitrila. Ako bi Srbija rešila da uđe u NATO, Albanija sada može da uloži veto uslovljavajući nas priznavanjem Kosova. Čuli su se razni glasovi da naš ulazak u EU neće biti uslovljen ulaskom u NATO. Ipak, to će teško ići... Hrvatska je pre EU morala prvo u NATO, baš kao i Bugari, Rumuni, Mađari, Litvanci, Estonci... Ne verujem da će Srbija biti izuzetak - naglašava Živulović, i tvrdi da je vojna neutralnost Srbije neostvariva, naročito pošto je „za ozbiljno sprovođenje spoljne politike potrebna ozbiljna i moćna vojska".

- Sada imamo oko 40.000 vojnika, a analize govore da nam je za neutralnost potrebno dva-tri puta više, što je potpuno nerealno. Ne daj bože da nas napadnu, nikakav otpor im ne možemo pružiti! I nikakvu pomoć od Rusije ne možemo očekivati jer je između nas nekoliko neutralnih i NATO zemalja - kaže Živulović.

Zagovornici neutralnosti kao argument često potežu Švajcarsku, ali Živulović naglašava da ta država ima „izuzetno ozbiljnu vojsku", sa više od 100 aviona „F-16"!

- Srbija, na drugoj strani, ima samo četiri „miga 29". Tako da porediti nas i Švajcarce je u najmanju ruku neozbiljno...

S druge strane, bivši načelnik VBA, general Momir Stojanović, tvrdi da je neutralnost „trenutno jedino ispravna pozicija Srbije". Stojanović smatra da bi Srbiju finansijski više koštao ulazak u Alijansu nego neutralnost.

Sve države participiraju u troškovima Alijanse. To je malo poznato, ali sve zemlje u NATO-u plaćaju milionsku članarinu. Eto, Hrvatska mora da plati više od četiri miliona evra. Takođe, obavezno je učešće vojske u mirovnim misijama... Tako, na primer, Hrvatska samo za tu stavku treba da spremi 70 miliona evra! I sad vas ja pitam, kako mi to da platimo? - ističe general Stojanović, koji napominje da je „najskuplja stavka" prilagođavanje tehnike i naoružanja NATO standardima:

- Poznato je da je 90 odsto našeg vojnog kapaciteta poreklom sa istoka, uglavnom iz bivšeg SSSR-a. Dakle, da bismo ušli u NATO, morali bismo da kupujemo tenkove, avione, sisteme za telekomunikacije, a to košta đavo i po...

Ipak, Vladan Živulović „odgovorno tvrdi" da je ulazak u NATO za Vojsku Srbije „najjeftinije rešenje".

- Svako ko priča drugačije živi u prošlom veku. Niko nas ne obavezuje da svu vojnu tehniku usklađujemo sa NATO standardima. Jedino je važno da imamo komunikacijske sisteme po njihovom standardu. Najskuplja je bezbednost, a Srbija treba da zna da bi Turska i Grčka deset puta zaratile da nisu u NATO-u - podseća on.

„Lažna neutralnost"

Predsednik Foruma za bezbednost i demokratiju, general Ninoslav Krstić, ocenjuje da su ulaskom u NATO Hrvatska i Albanija stvorile ozbiljne preduslove za veći ulazak stranog kapitala.

- Ne znam kako mislimo u EU ako se deklarišemo kao neutralni. Sve države članice EU su prvo ušle u NATO, pa tek onda u Uniju. Ionako je naša neutralnost mrtvo slovo na papiru. Kako smo neutralni kada „u srcu" Srbije imate Bondstil? Kako smo neutralni, a potpisnici smo programa Partnerstvo za mir? Potpisali smo i sporazume o NATO letovima nad SCG i o prelasku NATO trupa kopnenim koridorom?! NATO je time ostvario sve svoje ciljeve, a mi zauzvrat nismo dobili ništa - kategoričan je Krstić.

Kao nedostatak neutralnosti Krstić navodi i činjenicu da Srbija nema ambasadora u NATO-u, zbog čega, za razliku od Albanije, nije u prilici da odlučuje o statusu svoje južne pokrajine.

Neutralnost slabi ekonomiju

Analitičar iz Centra za civilno-vojne odnose, pukovnik Milorad Timotić, ocenjuje da vojna neutralnost Srbije nije održiva posle ulaska Hrvatske i Albanije u NATO.

- Njihovim ulaskom bezbednost Srbije nije ugrožena. Nije NATO neprijateljski nastrojen prema nama, stalno stižu poruke da su za Srbiju vrata otvorena. Ali, neutralnošću ostajemo usamljeni i slabimo ekonomsku i političku poziciju. Ovde na Balkanu inostrani kapital će pre da se slije u članicu NATO-a, nego u Srbiju koja neće u NATO, a ima problem s Kosovom. Naša vojna oprema je stara i pokvarena, a obnova opreme neuporedivo bi više koštala neutralnu Srbiju, nego Srbiju članicu NATO-a.

------------------------------------------------------------
Mnogi će u Srbiji opet progovoriti rezonima debelog creva ali , sloboda i pravda nemaju alternative ....

Teško onom koga NATO brani i MMF hrani .... ?! Smile
Nazad na vrh Ići dole
 
SRBIJA U NATO OBRUČU .... ?!
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» OTPOR NATO-u !
» Novi napad NATO-a ???
» BRIGA ZA NATO NA KOSOVU ?????
» DSS protiv ulaska Srbije u NATO

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Bez cenzure :: ...DRUŠTVO... :: Politika :: U Srbiji-
Skoči na: