Bez cenzure
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bez cenzure

Forum za slobodu reči
 
PrijemPrijem  PortalliPortalli  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  Pristupi  

 

 Beta: Neuništiva limenka

Ići dole 
AutorPoruka
Lauda
Prijatelj foruma
Lauda


Broj poruka : 10774
Datum upisa : 03.11.2006

Beta: Neuništiva limenka Empty
PočaljiNaslov: Beta: Neuništiva limenka   Beta: Neuništiva limenka EmptySre 24 Okt 2007, 14:26

Beta: Neuništiva limenka V74817p0

Beta: Neuništiva limenka

Svakog minuta u svetu se reciklira više od 105.000 limenki, a metal dobijen reciklažom nikada ne gubi na kvalitetu. Limenka može da se reciklira "besknačno mnogo" puta navodi svetska kompanija za proizvodnju limenki "Bol pekidžing", koja u sastavu evropskog predstavništva ima fabriku u okolini Beograda.

Tim procesom smanjuje se zagadjenje vode za 76 odsto i potrošnja struje za 95 odsto u odnosu na dobijanje metala iz ruda. Proces počinje u reciklažnim centrima, gde se uz pomoć jakih elektro magnetnih separatora limenke razvrstavaju prema sastavu metala. Zatim se sabijaju u mase od oko 15 kilograma - brikete, ili od oko 500 kilograma - bale, suše, skida im se boja i ostale oznake.

Tope se u visokim pećima na temperaturi od oko 600 stepeni. Rastopljene se sipaju u specijalne odlivke dugačke oko 15 metara i teške 27 tona i ponovo tope u drugim fabrikama na temperaturi od 900 do 1.100 stepeni, prenosi Beta. U listovima tankim dva milimetra, namotavaju se u kalemove duge do 26 kilometara i transportuju do fabrika za proizvodnju limenki ili aluminijumskih folija.

Od jednog kalema može da se proizvede 1,5 milion novih limenki. Od sakupljenih milion upotrebljenih može da se napravi oko 20 tona novih. Od 500 recikliranih limenki može da se napravi jedan bicikl, a svaka druga limenka u prodavnici najmanje je jednom reciklirana. Od časa kad je kupac otvori prodje oko 60 dana, u proseku, dok se "preporodjena" ne nadje ponovo u prodaji. Ne postoje nalepnice ili čepovi na limenci koji ne mogu da se recikliraju.

Najveći svetski proizvodjači sekundarnog aluminijuma su Japan, Brazil i SAD.

Englez Piter Durant 1810. godine je napravio prvu konzervu od gvoždja presvučenu tankim slojem kalaja, a prva fabrika konzervi počela je da radi 1813. godine i proizvodila je oko 60 konzervi dnevno.
Te konzerve su otvarane dletom i čekićem, a prva limenka je napravljena 1935. u SAD. U Japanu je počela proizvodnja aluminijumskih boca - koje sve više osvajaju tržište.

Aluminijum se mnogo upotrebljava u svakodnevnom životu zbog velike izdržljivosti, lakoće, trajnosti, otpornosti prema koroziji i - mogućnosti reciklaže.

Limenke, papire i pet ambalažu Beogradjani mogu da prodaju na deset otkupnih stanica u gradu, a novac od prodaje se dobija odmah.

Plastičnim kesama je potrebno 300 godina da se razlože, limenkama 100 do 500, a staklo se nikad ne razloži.

(MONDO)
Nazad na vrh Ići dole
https://bezcenzure.forumsr.net
 
Beta: Neuništiva limenka
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Beta: Balkanski ris odumire
» Beta: Antibankarska revolucija na Internetu
» Beta: Skrivena zvezda kineskih komunista

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Bez cenzure :: ...ŠARENI FORUM... :: Ekologija, humanost-
Skoči na: