Bez cenzure
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bez cenzure

Forum za slobodu reči
 
PrijemPrijem  PortalliPortalli  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  Pristupi  

 

 Šiptar dao Čedi milion i po DM

Ići dole 
AutorPoruka
Lauda
Prijatelj foruma
Lauda


Broj poruka : 10774
Datum upisa : 03.11.2006

Šiptar dao Čedi milion i po DM Empty
PočaljiNaslov: Šiptar dao Čedi milion i po DM   Šiptar dao Čedi milion i po DM EmptyUto 18 Sep 2007, 13:11

Pripadnik zemunskog klana Aleksandar Simović odbacio krivicu za ubistva i izneo optužbe na račun političara


Šiptar dao Čedi milion i po DM


Simović je dodao da je Dušan Spasojević „posedovao kasete na kojima se vidi dolazak Čede Jovanovića u Šilerovu“, a da se na snimku „vide i Čume, Dragoljub Marković, kao i čovek koji liči na Vladimira-Bebu Popovića“, ali da ne može da precizira da li je to on

[img:3c8f]http://www.glas-javnosti.co.yu/files/image_for_teaser/Thumb_[MS1291796_MUP_MUP].jpg[/img:3c8f]


BEOGRAD - Bivši premijer Srbije Zoran Đinđić, Milorad Dodik predsednik Vlade Republike Srpske, i Borislav Mikelić, nekadašnji premijer Republike Srpske Krajine pripadali su jednoj od grupa koje su se devedesetih godina bavile švercom duvana. Bivši okružni tužilac Rade Terzić omogućio je da vođa zemunskog klana Dušan Spasojević Šiptar bude pušten iz pritvora. Spasojevićevi milioni evra bili su sakriveni kod Dejana Milenkovića Bagzija svedoka saradnika i njegovih prijatelja. Ovo su bile samo neke od tvrdnji Aleksandra Simovića na kojima je zasnivao svoju odbranu koju je juče prvi put izneo na suđenju pripadnicima zemunskog klana optuženim za mnogobrojna ubistva, otmice i bombaške napade. Simović je negirao krivična dela koja mu se optužnicom stavljaju na teret. objašnjavajući da su svedoci saradnici Milenković, LJubiša Buha Čume, Miladin Suvajdžić i Zoran Vukojević Vuk lagali u svojim svedočenjima.
- Potpuno su netačni navodi optužnice jer nisam počinio nijedno od tih krivičnih dela. To su sve notorne laži, ja ne poznajem 95 odsto ljudi iz optužnice. Nisam imao veze sa drogom, niti sam se sa Spasojevićem udruživao u neki zločinački klan - rekao je Simović na početku iznošenja svoje odbrane.
„PECONI I LIMUN POMOGLI „BAGZIJU“
Optuženi pripadnik klana izneo je niz optužbi protiv svedoka saradnika koji su, kako je rekao, krivi što se on nalazi na optužnici. Prema njegovim rečima, Suvajdžić, koji je bio diler droge za Vojvodinu, ubio je Uglješu LJubojevića, Đorđa Topića, i Velibora Iličića zbog konkurencije na tržištu narkotika. Suvajdžić je, prema rečima okrivljenog, učestvovao u ubistvu Gorana Marjanovića zvanog Goksi Bombaš, sredinom jula 1995. Govoreći o svedoku saradniku Vukojeviću, za čije se ubistvo sumnjiči, Simović je rekao da mu je krajem decembra 2002. odneo, po nalogu Spasojevića, 3,7 miliona evra da ih sakrije, kao i kasete iz Šilerove. Simović je izjavio da je Milenkovića, koga je tokom iznošenja odbrane nazivao Bigzi, posle ubistva premijera u inostranstvo „prebacili Peconi i Limun“, i tamo su ga krili. Simović je kazao da je Bagzi „montirao“ Draganu Nikoliću Teči za ubistvo Momira Gavrilovića.
- Takođe je primorao Slobu Resimića da tereti „Makinu grupu“ za ubistvo Buhe ( policijski general Boško Buha). Bagzi, Bigzi, je spreman na sve. Da svakoga tereti po nalogu. Od moje porodice je tražio pare da me ne tereti - tvrdio je Simović i dodao da je Buha Čume, koji je imao velikog uticaja na Spasojevića, ubio Zorana Petrovića Šempu. Optuženi je izjavio da se Spasojević obogatio švercom duvana u kome su učestvovali Limun, Peconi ( Predrag Ranković), Ekrem Luka, Sale Banana, Vlada Tref i njegova žena Bojana Bajrušević. Drugu grupu su, prema Simovićevim rečima, činili premijer Đinđić, Mikelić i Dodik.
ČUME PALIO GLASAČKE LISTIĆE
Simović je rekao i da je LJubiša Buha Čume upao u Trgovinski sud posle petooktobarske smene vlasti kako bi registrovao svoju firmu Difens roud što je i učinio, kaže, kao protivuslugu za učešče u događajima od 5. oktobra 2000. Čume je, prema rečima optuženog, imao zadatak da spali glasačke listiće.
Simović je na jučerašnjem suđenju izjavio da je Spasojević od Dušana Mihajlovića kupovao jestivo ulje iz robnih rezervi, koje je prodavano po subvencionisanim cenama.
VERUOVIĆ DILOVAO
Simović je u odbrani rekao da je Đinđićev telohranitelj Milan Veruović sredinom devedesetih imao manju grupu dilera koji su rasturali drogu za njega i da je „reketirao vlasnike tezgi na beogradskom buvljaku sa 10 do 20 nemačkih maraka po tezgi“. On je rekao i da je Veruović bio kum jednog od vođa crnogorskog podzemlja Vladimira Jovanovića Japanca, koji ga je štitio.
- Kada je Srđan LJujić izašao iz zatvora, nastala je gužva i Veruović se požalio svom kumu Japancu. Možda bi u tome trebalo tražiti motive za ubistvo LJujića - rekao je Simović.



Krio se u Južnoj Americi
- Nisam učestvovao u otmicama i terorističkim napadima. Previše volim svoju državu, da bih se bavio terorizmom. Isto to važi i za mog brata ( Miloš Simović, koji je u bekstvu) - samouvereno je govorio Simović.
Simović je rekao da se posle ubistva premijera krio u Južnoj Americi, u Argentini i Čileu. „Prvih nekoliko dana posle ubistva premijera Zorana Đinđića, bio sam u jednom stanu u Beogradu, zatim u šumi kraj njegove kuće i vikendicama, posle čega je zajedno sa bratom Milošem Simovićem preplivao Drinu. Posle smo otišli u Italiju, pa u Južnu Ameriku“, rekao je Simović i dodao da se u Beograd vratio avgusta prošle godine.
Simović je izjavio da je poznavao Milorada Ulemeka Legiju kome je, kako je rekao, uvek persirao.
- Nikada nisam čuo da je Ulemek radio sa drogom, Spasojević mi je pričao da je Ulemek human čovek, koji je pomagao nezbrinutoj deci i plaćao bolesnim ljudima operacije i finansirao gradnju crkava u Srbiji - rekao je Simović.
Simović je izjavio da je Spasojević imao legalan hrvatski pasoš, izdat u Ambasadi Hrvatske u Beogradu.
- Spasojević je hrvatski pasoš dobio na preporuku Čedomira Jovanovića, taj pasoš i danas krijem, a na mestu na kojem sam ga sakrio izgrađena je garaža - rekao je Simović i dodao da je šef Spasojević „posedovao kasete na kojima se vidi dolazak Čede Jovanovića u Šilerovu“, snimak Jovanovića pored bazena, a snimljen je i razgovor Spasojevića i Jovanovića u dnevnom boravku. Kako je rekao, na snimku se „vide i Čume, Alek, Dragoljub Marković, a vidi se i čovek koji liči na Vladimira-Bebu Popovića“, ali da ne može da precizira da li je to on.
Simović je rekao da je kasetu video kod ubijenog svedoka saradnika Zorana Vukojevića, kada mu je odneo Spasojevićev novac i dodao da je Spasojević smatrao da te kasete treba sakriti jer su to važni ljudi.
On je izjavio da je Spasojević davao novac na kamatu, a među osobama kojima je pozajmljivao pare bili su i fudbalski menadžeri koji su mu, kako je Simović rekao, davali novac od prodaje igrača. Vođa zemunskog klana je, prema tvrdnjama optuženog, imao knjigu plavo-sive boje u kome se nalazila evidencija društvenih preduzeća koja su trebalo da se privatizuju. Svesku mu je, kako tvrdi, 2001. godine lično pokazao Spasojević.
Beba i Čume podelili 100 miliona evra
- U toj knjizi je bila evidencija preduzeća, kadrovske strukture u njima, sudski sporovi, dugovanja tih firmi prema partnerima i radnicima. Knjigu je Spasojević dobio od Đinđića, a doneo mu je Čedomir Jovanović - rekao je Simović koji je tokom svoje odbrane izneo optužbe na račun Jovanovića, Dušana Mihajlovića, bivšeg ministra policije, funkcionera DS-a Gorana Vesića, Vladimira-Bebe Popovića, šefa Biroa za komunikacije Vlade Srbije, i tužioca Milana Sarajlića. Spasojević je, prema Simovićevom iskazu, imao video-kasete sa snimcima političara koji su ga posećivali u Šilerovoj ulici.
- Na tim kasetama se vidi Čeda, a mogu se čuti i njegovi razgovori sa Spasojevićem, Ako vas zanima, mogu da vam prepričam - upitao je Simović, predsednika veća, sudiju Milimira Lukića. Osim Jovanovića, tvrdi Simović, u Šilerovu su dolazili i Dragoljub Marković, LJubiša Buha Čume, i izvesni Laza koji drži pilane sa Buhom.
- Na snimku se video i čovek koji liči na Bebu Popovića, ali nisam siguran. Te kasete su bile važne Spasojeviću i on je insistirao na tome da se sakriju - rekao je optuženi i objasnio šta se dešavalo nakon njegovog izlaska iz pritvora, 2001. u kojem je bio zbog sumnje da je učestvovao u otmici Miroslava Miškovića, vlasnika „Delta holding“ kompanije.
- Po izlasku iz pritvora, posetio sam Spasojevića u CZ. Ispred su me dočekali ljudi sa dugim cevima. Mislio sam da je racija, pa sam se predstavio. Unutra me je dočekao Spasojević koji mi je rekao da ga sada obezbeđuje policija MUP-a Srbije, i da je to obezbeđenje dobio od vrha vlasti, ali ga je realizovao Čeda - rekao je Simović i dodao da je Spasojević imao policijsko obezbeđenje do ubistva premijera Đinđića, 12. marta 2003. godine. Simovićevo mišljenje o vođi klana se, kako je rekao, od tada promenilo i shvatio je da „sve što Spasojević radi, radi pod kontrolom države“.
Aleksandar Simović je izjavio da je Spasojević, posle izlaska iz Centralnog zatvora, dao Čedomiru Jovanoviću torbu u kojoj je bilo milion i po maraka.
- Svojim očima sam video kako novac predaje Jovanoviću. Posle toga mi je ljutito rekao: „Koliko me koštaju“, i da će kad-tad naplatiti te pare od njih-izjavio je Simović i dodao da je tužilac Terzić „sredio“ Spasojeviću da izađe iz pritvora, o čemu mu je govorio sam vođa klana.
- Rekao mi je da sa Terzićem sredio svoj i naš izlazak iz pritvora. Tada mi je rekao da radi na slučaju Lukovića, da ga iz Srbije deportuju u Crnu Goru, i da na tome radi preko Đinđića - izjavio je Simović. Optuženi je rekao i da su suvlasnici firme „Difens roud“ LJubiše Buhe bili i Popović i Goran Vesić, „ali ne u papirima“, i istakao da mu je Spasojević pričao da su Buha i Popović „na Kipru podelili 100 miliona evra“.
Optuženi se u odbrani osvrnuo i na novac Spasojevića koji je, kako je izjavio, sakriven kod Milenkovića i njegovih prijatelja. Prvo je Spasojević od Simovića zatražio da on sakrije 22 miliona evra.
- Meni je 2002. godine Spasojević rekao da nema ni u koga poverenja, i pitao da li mogu da sakrijem njegove pare. Sutradan smo Miloš i ja, s četiri torbe „krmače“ otišli do šume gde smo zakopali pare. Bilo je mnogo novca, pretrnuo sam kad sam otvorio torbe. Pošto nisam mogao da se smirim rekao sam mu da se plašim da neko ne iskopa taj novac, a on je rekao da se već dogovorio sa Milenkovićem - izjavio je optuženi.
Sakrio 22 miliona evra
Od 22 miliona evra, 3,5 miliona je zakopao Vukojević, 10 miliona je čuvao Milenković, a ostatak njegovi prijatelji.
- Jedan od prijatelja je bio Limun (Milan Narančić iz Surčina), a o drugima ne želim da govorim. To je odgovor na pitanje gde se nalazio Spasojevićev novac i gde se i dalje nalazi - istakao je Simović.
Suđenje se nastavlja danas kada će Simović nastaviti sa iznošenjem odbrane.

Autor:

Ana Dimitrovska

Glas Javnosti
Nazad na vrh Ići dole
https://bezcenzure.forumsr.net
 
Šiptar dao Čedi milion i po DM
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Telefon od milion dolara

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Bez cenzure :: ...DRUŠTVO... :: Aktuelno-
Skoči na: